۱۳ نکته که باید در مورد بازار‌های کشاورزی بدانید

بازارچه های کشاورزی

این فصل بهترین زمان برای برای خرید از بازارهای کشاورزی است چرا که بسیاری از محصولات محلی فصل در این بازارها پیدا می‌شوند. اما قبل از اینکه به این بازارها بروید، ۱۳ اصل که باید قبل از خرید از آنها بدانید را با هم مرور می‌کنیم. یادآوری این موارد به ما کمک می‌کند تا در این بازارها، خرید بهتری بکنیم.

 

کشاورزان شغل سختی دارند

برنامه یک کشاورز یعنی صبح زود برخاستن، پر کردن کامیون‌ها از محصولات سنگین، تخلیه محصولات، دقت به مبادلات و بده بستان‌ها و در نهایت بازگشت به منزل بعد از یک روز طولانی. به همه اینها اضافه کنید که در زمان بارندگی معمولا مشتریان کمترند و آب‌وهوای بد می‌تواند به راحتی به محصول آسیب بزند.

 

زود رسیدن بهترین کار است

یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: «سحر خیز باش تا کامروا شوی.» البته از آنجایی که کشاورزان معمولا محصولات را روز فروش یا یک روز قبل برداشت می‌کنند، حتی اگر دیرتر هم برسید محصولی که خریداری خواهید کرد باز هم از آنهایی که به سوپرمارکت ارسال شده‌اند تازه‌تر خواهد بود. در مورد محصولات فاسد شدنی می‌توان در پایان روز شاهد تخفیف‌های خوبی هم بود.

 

بسیاری از کشاورزان برای امرار معاش به شما وابسته‌اند

بسیاری از کشاورزانی که به صورت شخصی محصولات را می‌فروشند، بر روی پولی که از این بازارها به‌دست می‌آورند حساب می‌کنند. آنها تجارت‌های کوچکی را اداره می‌کنند که حاشیه سود کمتری دارد.

 

پولی که در این بازارها خرج می‌کنید به خودتان باز می‌گردد

این مورد برای سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای چندان صدق نمی‌کند. اما خرید از بازارهای کشاورزی حمایت از اقتصاد جامعه محلی است.
بسیاری از کشاورزان از اینکه مقداری از محصولات‌شان را در اختیار شما بگذارند خوشحال هم می‌شوند.
بنابراین اگر از کیفیت یا مزه محصولی مطمئن نیستید کمی از آن را بچشید.

 

لطفا انقدر نگویید لطفا انقدر نگویید گران است

محصولات مزارع محلی در بازارهای اطراف با قیمت بسیار بیشتری به فروش می‌رسند. چرا که باید هزینه حمل‌ونقل و سایر هزینه‌های جانبی نیز بر آنها افزوده شود.

 

کشاورزان اهل چانه‌زدن نیستند

با این سود کم، قیمت‌ها معمولا خیلی منصفانه‌اند و جایی برای چانه‌زنی باقی نمی‌ماند. بهترین راه برای یک خرید خوب این است که مشتری همیشگی باشید و کشاورزان محلی خود را بشناسید.

 

این کار فقط خرده‌فروشی نیست

بازار کشاورزان یعنی ارتباط با مشتریانی که مایلند تنها کمی بیشتر هزینه کنند اما یک محصول خیلی بهتر بخرند.

 

گاهی فروشندگان تنها خرده‌فروش هستند، نه تولید کننده

اگر فکر می‌کنید فروشنده شما کشاورز نیست بلکه عمده‌فروش است، پرس‌وجو کنید.

 

برای کشاروزان مهم است محصولات‌شان چگونه به‌دست می‌آید

فروشندگان بزرگ‌تر ممکن است یک فروشگاه خرده‌فروشی باشند یا حق‌انحصاری فروش یک محصول را در اختیار داشته باشند. همچنین ممکن است آنها عضوی از یک تجارت زنجیره‌ای باشند. بپرسید که محصولات شما از کجا تهیه می‌شوند.

 

همیشه همه چیز موجود نیست

برای به دست آوردن تازه‌ترین محصول، بهترین طعم و معقول‌ترین قیمت باید با کشاورزان و چرخه تولید آنها مدارا کنید. اگر محصول خاصی در زمانی موجود نیست حتما دلایلی دارد.

 

اصطلاحات این بازارها را بشناسید

مطمئن شوید این کلمات دقیقا چه معنایی می‌دهند: طبیعی، تخصصی، صنعت‌گر، محلی و ارگانیک. برای مطمئن شدن از این موضوع که خرید شما همانی است که دارید می‌بینید، از فروشنده سوال کنید. به‌یاد داشته باشید بسیاری از کشاورزان ارگانیک با افتخار گواهی محصولات ارگانیک را نشان‌تان خواهند داد.

 

اینترنت زندگی کشاورزی را بهتر کرده است

مشتریان از تمام نقاط به سایت‌های مزارع و صفحات فیسبوک متصل می‌شوند و می‌توانند برای دریافت اطلاعات محصولات ویژه، قیمت‌ها و سایر موارد عضو خبرنامه‌های پستی شوند.

توجه!

گزارش‌های آتش از رویدادهای مختلف براساس اطلاعات دریافتی از وب‌سایت آنهاست. لطفا اگر قصد شرکت در هرکدام از آنها را داشتید، حتما قبل از رفتن، وب‌سایت آنها را چک کنید. همیشه احتمال تغییر هست.