روز پدر؛ سومین یکشنبه ماه جون در کانادا

روز پدر کانادا

سومین یکشنبه ماه جون در بسیاری از کشورها از جمله کانادا، روز پدر است. اعضای خانواده در این روز دور هم جمع می‌شوند و با خریدن کادو برای پدر خانواده، این روز را گرامی می‌دارند. اما چرا سومین یکشنبه ماه جون را روز پدر نام‌گذاری کرده‌اند؟

بعد از استقبال زیاد از نام‌گذاری روزی به نام روز مادر، دختری امریکایی به نام Grace Golden Clayton که پدر خود را در فاجعه فرو ریختن معدن در سال 1907 از دست داده بود، به این فکر افتاد که به یاد پدر خود و ۲۵۰ معدن‌چی دیگر که همگی پدران خانواده بودند، روزی را به نام روز پدر نام‌گذاری کند.

این اتفاق در سال 1908 میلادی افتاد و او مراسم کوچکی را در کلیسای یونایتد متودیست شهر فیرمونت امریکا برگزار کرد. البته این بزرگداشت به دلایل مختلف، همگانی نشد و افراد کمی از برگزاری آن با خبر شدند.

خانم کلایتون زن آرام و بی‌جنجالی بود و از همین رو کمتر درباره این رویداد صحبت می‌کرد. ضمن اینکه شهر فیرمونت، امکان ارتباطی زیادی برای تبلیغ این رویداد را نداشت.

روز پدر اما هنگامی به عنوان یک روز تعطیل رسمی شناخته شد که خانم Sonora Smart Dodd که در واشنگتن زندگی می‌کرد، تصمیم گرفت به پاس تلاش‌های پدر خود که جانباز جنگ بود، روزی را مانند روز مادر گرامی بدارد.

او ابتدا پیشنهاد کرد روز ۵ جون که سال‌روز تولد پدرش بود به عنوان روز پدر شناخته شود اما تهیه و تدارک مراسم این روز عملا به طول انجامید و برگزارکنندگان تصمیم گرفتند آن را در سومین یکشنبه ماه جون برگزار کنند.

تاریخی که تا امروز، به عنوان روز پدر شناخته می‌شود و کانادا نیز مانند بسیاری از کشورها، این روز را به عنوان روز پدر می‌شناسد.

هر چند دلیل به وجود آمدن این روز، بزرگداشت پدرها بوده است اما این روز به مرور زمان و طی دهه‌های گذشته، رنگ و بوی اقتصادی نیز به خود گرفته است. بسیاری از فروشگاه‌ها به این مناسبت، تخفیف‌های ویژه‌ای به خریداران خود می‌دهند.

بسیاری از فعالان اجتماعی نسبت به این موضوع اعتراض دارند و تبدیل شدن این روز به بهانه‌ای برای فروش بیشتر فروشندگان را نقد می‌کنند. از سویی دیگر برخی جامعه‌شناسان معتقدند بزرگداشت چنین روزهایی می‌تواند نهاد خانواده را گرم‌تر کند.

توجه!

گزارش‌های آتش از رویدادهای مختلف براساس اطلاعات دریافتی از وب‌سایت آنهاست. لطفا اگر قصد شرکت در هرکدام از آنها را داشتید، حتما قبل از رفتن، وب‌سایت آنها را چک کنید. همیشه احتمال تغییر هست.